Aktualności

Szansa dla chorych na cukrzycę

powiększ

11.06.2018

Przeszczep komórek trzustki może stać się głównym rodzajem leczenia u chorych na cukrzycę typu 1, ale jest z nim związany jeden, duży problem. Przeszczepione komórki niechętnie tworzą sieć naczyń, która jest niezbędna do rozprowadzania insuliny. Z pomocą przychodzi jednak nowa metoda tkankowa.

Naukowcy z USA i Japonii opracowali innowacyjną metodę inżynierii tkankowej, aby poradzić sobie z problemem niepoprawnego przepływu krwi po transplantacji komórek trzustki. Korzystając z tego odkrycia, stworzyli trzustkowe wysepki, które całkowicie zniwelowały ciężką cukrzycę typu 1 u myszy.

Ludzkie wysepki trzustkowe mają skłonność do utraty naczyń krwionośnych podczas przygotowywania do przeszczepu. Próby walki z tym zjawiskiem w dużej mierze nie powiodły się, dlatego aby przyspieszyć unaczynienie w przeszczepionych tkankach, naukowcy pod kierunkiem Takanori Takebe z Cincinnati Children's i Hideki Taniguchi z YCU stworzyli technikę zwaną kulturą komórek autokondensacji. Zespół przetestował metodę łącząc komórki macierzyste mezenchymalne i ludzkie komórki śródbłonka naczyniowego z ludzkimi komórkami pochodzącymi z trzustki, mysimi oraz pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi. Tworzenie użytecznych wysepek trzustkowych uruchomił dodatek materiału genetycznego i biochemicznego. Samokondensacja ludzkich i mysich wysepek z komórkami śródbłonka nie tylko stymulowała funkcjonalizację, ale także polepszyła jakość przeszczepu. Badania są bardzo obiecujące, jednak w dalszym ciągu wymagana jest jeszcze bardzo duża ilość pracy, zanim terapia będzie mogła zostać wykorzystywana na szeroką skalę u ludzi.

Źródło: fiercebiotech.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!