Aktualności

Pionierski lek weterynaryjny zarejestrowany przez EMA

powiększ

28.02.2018

EMA zarejestrowała pierwszy lek weterynaryjny bazujący na przeciwciele monoklonalnym. Cytopoint będzie stosowany w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów.

Atopowe zapalenie skóry jest związane z alergią, często zależną od czynników środowiskowych, np. roztoczy lub pyłków roślin. Gdy skóra psa ulegnie uszkodzeniu przez drapanie i tarcie spowodowane swędzeniem, mogą rozwinąć się na niej infekcje bakteryjne i drożdżowe. Cytopoint wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry u psów i zapobiega dalszym powikłaniom. Wykorzystuje substancję czynną o nazwie lokivetmab i jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań, który aplikuje się pod skórę raz w miesiącu. Dawka, jaką należy zastosować, zależy od wagi leczonego psa. Cytopoint zaczyna działać skutecznie w ciągu ośmiu godzin od momentu iniekcji, a efekt utrzymuje się do 28 dni. Lek można uzyskać tylko na receptę.

Zastosowany lokivetmab jest niczym innym, jak przeciwciałem monoklonalnym, które rozpoznaje i przyłącza się do interleukiny-31, białka odgrywającego ważną rolę w wyzwalaniu atopowego zapalenia skóry u psów. Blokując interleukinę 31, lokivetmab ogranicza swędzenie (do 52% po 28 dniach) i powstające stany zapalne. Badania zostały przeprowadzone na dużej próbie chorych psów - 142 otrzymywały co miesiąc Cytopoint, a 132 miały włączone klasyczne leczenie oparte na cyklosporynie. Nowy produkt okazał się być tak samo skuteczny, jak popularna terapia. Zaobserwowane działania niepożądane związane były z reakcjami alergicznymi (obrzęk pyska) i oficjalnie uważa się, że mogą dotyczyć 1 na 1000 przypadków. Niektóre źródła podają również ryzyko pojawianie się biegunki, wymiotów lub ospałości u 6-10% zwierząt. Stosowanie leku posiada jednak pewne ograniczenia. Nie powinno podawać się go psom o masie ciała poniżej 3kg. Cena pojedynczej iniekcji waha się w przedziale 60-100 USD w zależności od regionu.

Źródło: ema.europa.eu

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!