Aktualności

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów łatwiejsze dzięki nanonośnikowi

powiększ

26.12.2018

Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology zaprojektował materiał, który mógłby pomóc lekom wniknąć głębiej w tkanki wytwarzające chrząstki. Badania przeprowadzone na zwierzętach są obiecujące.

Uczeni z MIT doszli do wniosku, że wiele leków jest wypłukiwanych ze stawów jeszcze zanim dotrą one do chondrocytów, które są komórkami wytwarzającymi chrząstki. Zaprojektowali więc nanonośnik, aby pokonać tę barierę. Cząsteczka zawiera wiele struktur zwanych dendrymerami, które są naładowane dodatnio na ich końcach. To pozwala im wiązać się z ujemnie naładowaną chrząstką i łatwiej transportować leki.

Aby pomóc cząsteczkom poruszać się głębiej w tkankę, badacze zastosowali polimer o nazwie PEG, który jest w stanie polepszać nawodnienie i może częściowo zyskać ładunek dodatni podczas ruchu. W ten sposób naładowane cząsteczki mogą na krótko odłączyć się od chrząstki i zanurzyć głębiej w chore tkanki.

Póki co opracowywany jest materiał do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów spowodowanej urazem, ale naukowcy są przekonani, że będzie można go stosować również w innych przypadkach. Planują powiązać nośnik z innymi lekami, takimi jak te, które blokują np. zapalne cytokiny.

Źródło: fiercebiotech.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2020 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!