Aktualności

Historia pewnego przejęcia: Bayer vs Monsanto, runda druga

powiększ

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net

22.07.2016

23 maja 2016 roku Bayer złożył oficjalną propozycję kupna amerykańskiego potentata na rynku Life Sciences - Monsanto. Zaproponował kwotę 62 mld USD (122 USD/akcję). Środki na przejęcie miałyby pochodzić z emisji akcji i finansowania dłużnego. Mimo nieformalnych rozmów i negocjacji na szczeblu kierowniczym, dwa dni później koncern Monsanto ofertę odrzucił. Władze Monsanto nie były usatysfakcjonowane wysokością oferty i przedstawiły wątpliwości co do możliwości sfinansowania przejęcia przez Bayer. Oczywiście negocjacje nie zostały zerwane.

Jak się okazuje, Bayer nie zamierza łatwo zrezygnować z przejęcia Monsanto. 14 lipca przedstawiona została nowa oferta, wyższa o trzy dolary na akcję (125 USD/akcję), co oznacza, że Bayer wycenia Monsanto na 65 mld USD. Odnosząc się do obaw Monsanto, Bayer zapewnił, że jest w stanie sfinansować transakcję i zobowiązał się do opłacenia 1,5 mld USD opłaty antymonopolowej. Chce w ten sposób podkreślić chęć pomyślnego sfinalizowania przejęcia. Tym razem odrzucenie oferty zajęło koncernowi Monsanto nieco dłużej, bo 5 dni. 19 lipca poinformowano, że propozycja jest "nieadekwatna". Bayer oznajmił, że jest rozczarowany, ale nie składa broni.

Bayer jest międzynarodowym koncernem specjalizującym się m.in. w chemii rolniczej i produkcji farmaceutyków dla ludzi i zwierząt. W 2015 roku wartość jego sprzedaży wyniosła 46,3 mld euro. Na całym świecie zatrudnia ponad 100 tys. osób. Z kolei Monsanto specjalizuje się przede wszystkim w produkcji środków ochrony roślin, biotechnologii i hodowli nowych odmian roślin (w tym genetycznie modyfikowanej soi i kukurydzy). W 2015 roku ze sprzedaży swoich produktów uzyskał 15 mld USD. Jeżeli transakcja przejęcia dojdzie do skutku, w Europie powstanie gigant w branży Life Sciences, oferujący nie tylko szeroki wachlarz produktów z zakresu chemii rolniczej, ale również ponad 2 tys. odmian roślin uprawnych.

Nie będzie to jedyne tak duże przejęcie w ostatnich latach. W 2015 roku doszło do połączenia firm Dow Chemical i DuPont, co doprowadziło do powstania giganta wartego ponad 120 mld USD (20 lipca 2016 roku akcjonariusze obu firm ostatecznie zatwierdzili tę transakcję).

Następny w kolejce jest ChemChina, który zaoferował 43 mld USD za koncern Syngenta.    

 
Źródła: www.chemiaibiznes.com.pl, www.advancingtogether.com, www.dw.com, www.wsj.com, www.bloomberg.com
Autor ilustracji: iosphere
Źródło ilustracji: FreeDigitalPhotos.net

 

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!