Aktualności

Europa rezygnuje z flagowych projektów badawczych

powiększ

23.05.2019

Komisja Europejska planowała wydać dwa lub trzy miliardy euro na flagowe projekty badawcze. Ostatecznie wycofała się jednak ze swoich planów.

W konkursie złożono 33 wnioski, spośród których wybrano 6 finalistów. Na tydzień przed oficjalnym spotkaniem i uroczystym ogłoszeniem laureatów, komisja wszystko odwołała, powołując się na obszerne dyskusje dotyczące ostatecznego kształtu programu Horizon Europe. Następnie zespołom naukowym kazano porzucić wszelkie wzmianki o "flagowych projektach" i zacząć je nazywać ?inicjatywami badawczymi na dużą skalę?. Wspomniane projekty zajmowały się digitalizacją europejskiego dziedzictwa kulturowego, sztuczną inteligencją ukierunkowaną na pracę z ludźmi, mapowaniem komórek, terapią komórkową oraz genową, konwersją energii słoneczniej i wiatrowej na paliwa, a także wykorzystaniem światła słonecznego i gazów atmosferycznych do produkcji paliw i chemikaliów.

- Zmiana całego systemu w trakcie trwania konkursu jest niepokojąca - podkreśla Hans-Dieter Volk, immunolog z kliniki uniwersyteckiej w Charité. Jest koordynatorem projektu o nazwie Restore, którego celem są szybsze i tańsze terapie genowe oraz komórkowe w europejskich klinikach.

Obecnie nie wiadomo, czy i w jaki sposób którykolwiek z tych projektów może teraz zostać zrealizowany. Christian Ehler, główny negocjator Parlamentu Europejskiego w sprawie Horizon Europe w Brukseli, mówi, że zamierza przekonać Komisję do włączenia tych badań do Horizon Europe.

- Parlament bardzo martwi się o przyszłość wstępnie wybranych pomysłów. Są to obiecujące inicjatywy i należy im zapewnić odpowiednie długoterminowe, szeroko zakrojone ramy w programie Horizon Europe - tłumaczy Ehler.

 Źrodło: sciencemag.org

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!