Aktualności

Ciekawa terapia łącząca skuteczność z bezpieczeństwem

powiększ

20.06.2018

Terapia przeciwnowotworowa komórkami CAR-T wykorzystuje limfocyty pacjentów. Jej zadaniem jest wywołanie odpowiedzi immunologicznej przeciwko rakowi, jednak istnieje ryzyko, że limfocyty CAR-T będą zbyt agresywne i leczenie zaszkodzi pacjentowi. Na tą niedogodność znaleziono jednak sposób.

Francuska firma biotechnologiczna Cellectis opracowała terapię wykorzystującą CAR-T, łączącą efekty lecznicze z odpowiednim zabezpieczeniem. To może utorować drogę do kuracji "allogenicznej" CAR-T, która będzie oparta na komórkach dawcy i sprzedawana od ręki. Do tej pory terapia miała charakter "autologiczny", ponieważ komórki były pozyskiwane od pacjenta, co wydłużało czas leczenie, zwiększało koszty i wpływało negatywnie złożoność.

Dodanie zabezpieczenia, tzw. "przełącznika bezpieczeństwa", nie jest nowym pomysłem. Bellicum obecnie pracuje nad terapiami związanymi z limfocytami T, które będą pełnić rolę takiego przełącznika, zdolnego do niszczenia limfocytów CAR-T wywołujących skutki uboczne. Z kolei spółka Gilead, która kupiła firmę Kite posiadającą prawa do terapii CAR-T Yescarta, rozwija zastosowanie małych molekuł, które działają jak wyłącznik dla CAR-T.

Źródło: fiercebiotech.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!