Aktualności

Terapia regeneracyjna kości coraz bliżej

powiększ

16.10.2018

Siła ludzkiej kości do samoistnego uleczenia się jest ograniczona. Jej zdolność do naprawy złamań zanika wraz z wiekiem, a chrząstka dorosłych ludzi jest prawie niemożliwa do odnowienia. Jednak po dziesięciu latach badań naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali ludzką, szkieletową komórkę macierzystą, która może rozwijać się w kości, chrząstkę i gąbczasty zrąb wnętrza kości, torując drogę potencjalnym terapiom regeneracyjnym.

Zespół wcześniej zidentyfikował podobną szkieletową komórkę macierzystą u myszy, ale izolowanie jej ludzkiego odpowiednika nie było tak łatwe, jak przewidywali. Wcześniejsze wysiłki zazwyczaj kończyły się pozyskaniem słabych komórek, które dodatkowo nie różnicowały się w kości.

- Porównaliśmy ekspresję genów komórki mysiej z różnymi typami komórek ludzkich, znajdujących się na końcach rozwijającej się kości. Następnie zidentyfikowaliśmy markery na powierzchni komórek ludzkich, które mogły pomóc wyizolować czystą populację. To, co otrzymaliśmy, posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla prawdziwych, wielotorowych, samoodnawiających się, specyficznych tkankowo komórek macierzystych o potencjalne różnicowania się do tkanek szkieletowych - powiedział Charles Chan, pierwszy autor badania.

Obecnie naukowcy sprawdzają możliwości wykorzystania pozyskanych komórek macierzystych do naprawy dysfunkcji kości. Odkrycie dowiodło, że komórki szkieletowe macierzyste są obecne w rosnącej kości płodu, a także w pobliżu miejsca gojenia złamań kości dorosłej. Mogą one również pochodzić z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i komórek tłuszczowych z białkiem zwanym BMP-2, które ma kluczowe znaczenie w rozwoju kości i chrząstki.

Źródło: fiercebiotech.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!