Aktualności

Szokujące wykorzystanie edycji genów

powiększ

19.12.2018

W przededniu międzynarodowego szczytu poświęconego edycji genomu, chiński badacz Jiankui z Southern University of Science and Technology w Shenzhen zaszokował wielu, twierdząc, że zmienił genomy bliźniaczek. Zmiana miała na celu uczynienie komórek dziecka odpornymi na infekcje HIV.

Oświadczenie, które jeszcze nie zostało zgłoszone w dokumencie naukowym, zapoczątkowało burzę krytyki, w której niektórzy naukowcy i bioetycy nazywają pracę "przedwczesną", "etycznie problematyczną", a nawet "potworną". Chińskie Towarzystwo Biologii Komórki wydało oświadczenie nazywające badanie poważnym naruszeniem praw i przepisów chińskiego rządu oraz konsensusem chińskiej społeczności naukowej. Ponadto uniwersytet wydał oświadczenie, w którym rozpoczął dochodzenie w sprawie badań, które według niego mogą poważnie naruszać etykę akademicką i normy akademickie.

Inni naukowcy w międzyczasie poprosili, aby ujawnić szczegóły eksperymentu. Autor badania wyjawił, że zmienił genetycznie embriony siedmiu par podczas leczenia bezpłodności, z czego jedno zapłodnienie było skuteczne. W każdym przypadku ojciec był zarażony wirusem HIV. Celem eksperymentu było wprowadzenie rzadkiej, naturalnej, genetycznej zmienności, która utrudnia zakażenie HIV białych krwinek. W szczególności usunięty został region receptora na powierzchni białych krwinek znany jako CCR5 przy użyciu techniki edycji genomu o nazwie CRISPR-Cas9.

Źródło: sciencemag.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2020 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!