Aktualności

Serotonina poprawia zdolność uczenia się

powiększ

09.07.2018

Serotonina pośredniczy w komunikacji między komórkami nerwowymi i szerzej znana jest jako hormon szczęścia. Badania opublikowane w Nature Communications wskazują na nowe właściwości tego związku.

Selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI od dawna uważany jest za główny cel wszelkich terapii stosowanych w przypadku depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych czy lęku. U ludzi i zwierząt serotonina ma bowiem związek z szerokim wachlarzem zdolności poznawczych, a ponadto wpływa na podejmowanie decyzji. Najnowsze badania sugerują również zależność tego hormonu z łatwością uczenia się.

- Nasze wyniki wskazują, że serotonina zwiększa plastyczność mózgu poprzez wpływ na tempo uczenia się, co wynika między innymi z faktu, że leczenie SSRI może być bardziej skuteczne w połączeniu z tak zwaną terapią poznawczo-behawioralną ? tłumaczą autorzy badania, Kiyohito Iigaya i Peter Dayan z Gatsby Computational Neuroscience Unit oraz Max Planck UCL Center for Computational Psychiatry and Aging Research.

W doświadczeniu wykorzystano myszy, które trenowano w celu wybrania jednej z dwóch dróg prowadzących do nagrody. Myszy nieustannie musiały się uczyć, która droga była bardziej satysfakcjonująca. Ponadto u niektórych osobników uwalnianie serotoniny w mózgu zostało tymczasowo wzmocnione za pomocą genetycznie zmodyfikowanych neuronów (optogenetyka). Pobudzenie wydzielania hormonu poprawiało zdolność uczenia się. Odkrycie zostanie wykorzystane w procesie leczenia zaburzeń psychicznych w celu modelowania nowych wzorców zachowań.

Źródło: sciencedaily.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!