Aktualności

Raport na temat stanu roślinności na świecie

powiększ

Image courtesy of Amandad at www.pixabay.com

31.05.2016

Królewskie Ogrody Botaniczne Kew z Wielkiej Brytanii opublikowały w maju raport na temat stanu roślinności na świecie. Opracowanie obejmuje ocenę bieżącej wiedzy na temat różnorodności roślin na ziemi, opis i ocenę zagrożeń oraz ocenę prób podejmowanych w celu ich uniknięcia.

Z raportu można się dowiedzieć, że w chwili obecnej naukowcy opisali ok. 391 tys. gatunków roślin naczyniowych, z czego 369 tys. jest roślinami kwitnącymi. Co ciekawe, corocznie opisywanych jest około dwóch tysięcy nowych gatunków roślin naczyniowych. Przykładowo w 2015 roku odkryto dla nauki m.in. dorastające do 45 m drzewo strączkowe (Gilbertiodendron maximum), ponad 90 gatunków begonii, 13 nowych gatunków roślin cebulowych oraz bliskiego krewnego słodkiego ziemniaka (Ipomoea batatas). Większość znaleziono w trakcie prac w terenie, kilka w zbiorach herbariów, jednak najciekawsze było odkrycie półtorametrowej rośliny mięsożernej (Drosera magnifica) na zdjęciu zamieszczonym na Facebooku. Jak przyznają autorzy raportu - wciąż jest dużo do odkrycia.

Bardzo ciekawy jest również rozdział traktujący o bieżących trendach w badaniach naukowych dotyczących chorób roślin. W latach 2010-2016 najwięcej prac naukowych powstało na temat grzybic, w tym 4 905 prac poświęcono Fusarium oxysporum, na drugim miejscu uplasowały się choroby bakteryjne z liderem Pseudomonas syringae pathovars, któremu poświęcono 1 752 publikacje naukowe, a na trzecim choroby wirusowe z wirusem mozaiki ogórka na czele (767 prac).

Pełny raport można znaleźć tutaj.

Źródło: Royal Botanic Gardens Kew
Autor ilustracji: Amandad
Źródło ilustracji: www.pixabay.com
 
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!