Aktualności

Przez żołądek do autyzmu

powiększ

10.06.2019

Geny są priorytetowym czynnikiem ryzyka zachorowania na autyzm. Najnowsze badania dowodzą jednak, że autyzm mogą wywoływać również bakterie jelitowe.

Wynik najnowszych badań jest bardzo kontrowersyjny, ale pokazuje ścisłe powiązanie jelit z mózgiem. U myszy zaobserwowano zachowania autystyczne po tym, gdy zostały skolonizowane przez mikroby z odchodów osób cierpiących na tą chorobę. Wynik jednak nie sugeruje, że bakterie jelitowe powodują autyzm, ale że skład flory bakteryjnej jelita potrafi przyczynić się do rozwoju zaburzenia.

- To całkiem zachęcający artykuł - mówi John Cryan, neurolog z University College Cork w Irlandii, który nie był zaangażowany w badania. - Idea, że cząsteczki wytwarzane przez trawienie bakteryjne mogą wpływać na aktywność mózgu jest wiarygodna, ma sens i pomoże rozwinąć badania nad autyzmem - dodaje.

Wcześniej wiele obserwacji wykazało już różnice między składem mikrobiomów jelitowych u osób z autyzmem i bez niego. Jednak nie były w stanie ustalić, czy brak równowagi mikrobiologicznej jest odpowiedzialny za objawy autyzmu lub czy jest wynikiem choroby. Naukowcy prowadzący aktualne badania stwierdzili różnice między dwiema grupami myszy w poziomach 27 metabolitów. W szczególności gryzonie z drobnoustrojami od osób z autyzmem miały niższy poziom tauryny i kwasu 5-aminowalerianowego (5AV) - cząsteczek, o których wiadomo, że wiążą się z neuronami i hamują ich aktywność. To odkrycie wpisuje się w teorię, że brak równowagi między sygnałami pobudzającymi i hamującymi w mózgu może leżeć u podstaw autyzmu.

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!