Aktualności

Odkryto zaskakujący związek nikotyny z komórkami tłuszczowymi

powiększ

11.06.2018

Naukowcy zaangażowani w walkę z otyłością od dawna zdają sobie sprawę, że białe komórki tłuszczowe są "niezdrowe", ponieważ przechowują trójglicerydy i inne szkodliwe substancje. Z kolei komórki brunatne są pożądane ze względu na ochronę przed nadmiernym przyrostem masy ciała i zdolność spalania kwasów tłuszczowych. Teraz prawdopodobnie została odkryta ścieżka sygnalizacyjna, która stymuluje te drugie do spalania energii.

Zespół skupił się na ścieżce sygnalizacyjnej o nazwie CHRNA2. Monitorując aktywność ponad 20 neuroprzekaźników u myszy, badacze odkryli, że ścieżka jest aktywna, gdy ciało przekształca brunatny tłuszcz w energię, aby chronić organizm przed zimnem (to kluczowa funkcja tego typu tkanki tłuszczowej). Gdy naukowcy dezaktywowali CHRNA2, myszy nie tylko walczyły z dreszczami, ale także zaczęły szybko przybierać na wadze.

Kiedy badacze zaczęli mierzyć poziomy neuroprzekaźników w komórkach tłuszczowych odkryli, że nikotynowa acetylocholina indukowała sygnalizację CHRNA2. Te odkrycie sprawia, że terapie nakierowane na szlak przekazywania sygnału CHRNA2 są szansą na skuteczne zwalczanie otyłości. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine i zarazem mogą tłumaczyć dlaczego palacze usilnie podtrzymują, że nałóg pomaga im schudnąć.

Źródło: sciencemag.org

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!