Aktualności

Ludzki feromon coraz bliższy odkrycia

powiększ

23.04.2019

Od dziesięcioleci nikt nie jest w stanie zidentyfikować ludzkiego feromonu, który mógłby namieszać na rynku i znaleźć szerokie zastosowanie. Poszukiwania mogą być jednak wkrótce zakończone dzięki wsparciu chemików badających atmosferę.

W 1959 roku niemiecki biochemik Adolf Butenandt wyizolował pierwszy na świecie feromon, czyli związek o nazwie bombykol, którego żeńskie jedwabniki używają do przyciągania partnerów. Później całe pokolenia badaczy poszukiwały podobnie silnych substancji chemicznych u ludzi, ale nie zidentyfikowali ani jednej. Co ciekawe, niektóre hipotezy, na przykład, że kobiety mieszkające razem synchronizują swój cykl menstruacyjny poprzez sygnały chemiczne, nie przetrwały próby czasu.

- Ta dziedzina nauki jest w kryzysie - mówi Andreas Natsch, badacz w firmie zajmującej się zapachami Givaudan w Vernier (Szwajcaria).

Problem powolnych postępów związany jest głównie z tym, że feromony u ludzi to stosunkowo wąska dziedzina o niskim stopniu finansowania. Ludzkie ciało emituje setki lotnych związków. Większość badań feromonowych skupia się tylko na niewielkim odsetku substancji, na przykład prosząc uczestników o zakładanie koszulki na noc lub wkładanie podkładek pod pachy, a następnie analizując wychwycone związki za pomocą spektrometru mas. Jednak nowa metoda wykorzystująca PTR-MS pozwala badaczom mierzyć związki w czasie rzeczywistym i identyfikować te, które zmieniają obfitość po pewnym rodzaju stymulacji. Dzięki temu precyzja badań znacznie wzrasta i okazuje się, że -podpisy chemiczne - dynamicznie zmieniają się nawet podczas przebywania w kinie, zależnie od aktualnej akcji w filmie. Te odkrycia mogą nadać dynamiki kolejnym badaniom i doprowadzić do rozwiązania jednej z większych zagadek ostatnich lat - ludzkich feromonów.

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!