Aktualności

Laser może zostać wykorzystany do wykrywania komórek nowotworowych

powiększ

21.06.2019

Naukowcy stworzyli urządzenie, które wykorzystuje wiązkę laserową do naświetlania naczyń krwionośnych. W ten sposób może wykryć komórki nowotworowe.

Nowotwory uwalniają komórki do krwi, które sygnalizują, że rak rośnie i rozprzestrzenia się na inne narządy. Teraz naukowcy wykazali, że potrafią wykorzystać laser oddziałujący na rękę pacjenta z rakiem skóry i wykryć komórki nowotworowe płynące razem z krwią. Urządzenie może pewnego dnia poprawić badania przesiewowe w kierunku czerniaka. Może również pomóc lekarzom w monitorowaniu skuteczności terapii, a nawet ograniczyć rozprzestrzenianie się pierwotnego guza, przerywając mobilność komórek.

- To fascynujące, że możliwe jest już wykrycie krążących komórek nowotworowych dosłownie przez skórę  - mówi onkolog medyczny Klaus Pantel z University Medical Center w Hamburgu-Eppendorf w Niemczech, który nie brał udziału w badaniu. Ale on i inni ostrzegają, że pozostaje wiele pracy, aby udowodnić, że urządzenie pomoże ludziom z czerniakiem.

Większość badaczy, którzy pracują nad sposobami wykrywania krążących komórek nowotworowych (CTC), szuka ich we krwi pobranej od pacjenta. U osób z zaawansowanym rakiem piersi, jelita grubego lub prostaty, lekarze mogą zamówić komercyjny test, który zlicza CTC w próbce krwi. Jednak ta metoda często nie jest w stanie wychwycić kilku pojedynczych komórek uwolnionych przez wczesne fazy nowotworów. Mało tego - nie działa w przypadku czerniaka, ponieważ jego komórki nie posiadają głównego markera powierzchniowego, którego testy używają do wykrywania CTC.

Mając nadzieję na ulepszenie innych metod, zespół kierowany przez inżyniera biomedycznego Vladimira Zharova z University of Arkansas w Little Rock, połączył laser z detektorem ultradźwiękowym, aby stworzyć tzw. Cytophone. Urządzenie wykrywa komórki akustycznie. Zespół Zharova skupił swoje urządzenie na dłoni osób z czerniakiem przez kilka sekund do 1 godziny i szukał odpowiednich sygnałów. Nie wykrył CTC u 19 zdrowych ochotników. Ale u 27 z 28 pacjentów z czerniakiem, CTC pojawiły się jako widoczne skoki w zapisie. Wynalazek wymaga jeszcze wielu skomplikowanych badań, ale rokowania są obiecujące. 

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!