Aktualności

Komórki mózgu zmieniają swoje DNA wywołując chorobę Alzheimera

powiększ

04.12.2018

W przeciwieństwie do większości komórek w naszym ciele, neurony w mózgu są w stanie "wymieszać" swoje geny - takiego odkrycia dokonali naukowcy w badaniu Landmark. Zmiany mogą zróżnicować białka w mózgu, co sprzyja chorobie Alzheimera.

- To potencjalnie jedno z największych odkryć w biologii molekularnej od lat - mówi Geoffrey Faulkner, biolog molekularny z University of Queensland w Brisbane w Australii, który nie był związany z badaniami.

- To przełomowe badanie - zgadza się neurolog kliniczny Christos Proukakis z University College London.

Naukowcy jeszcze w latach 70. XX wieku po raz pierwszy odkryli, że wybrane komórki mogą przetasować i edytować DNA. Niektóre komórki odpornościowe wycinają sekcje genów kodujących białka, które wykrywają lub zwalczają patogeny, a łączące się fragmenty tworzą nowe odmiany.

Naukowcy zauważyli, że takie przetasowania genomiczne, znane jako rekombinacja somatyczna, zachodzą w ludzkim mózgu. Neurony często różnią się znacznie od siebie. Często mają więcej DNA lub inne sekwencje genetyczne, niż otaczające je komórki. Nowa analiza pokazuje, że neurony zdają się nieść nie jeden czy dwa warianty genu APP, ale tysiące. Badacze przy okazji zauważyli również, że neurony pacjentów z chorobą Alzheimera zawierały około sześć razy więcej odmian genu APP. Wśród zmian w neuronach ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera było 11 mutacji, które występują w rzadkich, dziedzicznych postaciach choroby.

Źródło: technologyreview.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!