Aktualności

Inwazja zombie w Chicago zajmie dwa miesiące

powiększ

Image courtesy of AmberAvalona at www.pixabay.com

08.11.2016

Naukowcy z Argonne National Laboratory (ANL) zbudowali model obliczeniowy, dzięki któremu potrafią przewidzieć szybkość rozprzestrzeniania się chorób. W celu przetestowania modelu zadali sobie pytanie ile czasu zajęłaby przemiana wszystkich mieszkańców Chicago w zombie (jeżeli zombifikacja odbywałaby się za pośrednictwem "wirusa zombie"). Zła wiadomość jest taka, że przemiana 2 mln osób w nieumarłych i zabicie pozostałych zajmie około 60 dni. Ale jest też dobra wiadomość - każde działanie mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby, takie jak uczenie ludności jak zabić lub uciekać przed zombie, skutecznie ten czas wydłuża. Co więcej, kilka symulacji zakończyło się pojmaniem zombie i zatrzymaniem inwazji.

Mimo frywolnej tematyki testu, eksperyment zwraca uwagę na znaczenie modeli symulujących zachowania dużych grup osobników, w tym przypadku ludzi. ChiSIM, model stworzony przez naukowców z ANL, wykorzystuje tzw. programowanie agentowe, gdzie "agentem" jest jednostka działająca w określonym środowisku, zdolna do obserwacji otoczenia, komunikacji z innymi agentami oraz do podejmowania autonomicznych decyzji. W modelu inwazji zombie uwzględniono 3 mln mieszkańców Chicago, 2 mln różnych lokalizacji w mieście oraz przeprowadzono symulację przemieszczania się ludności, w trakcie którego tylko niektóre jednostki są zakażane "wirusem zombie".

Tego typu modele obliczeniowe mają na celu pomóc osobom decyzyjnym przygotować się do potencjalnego kryzysu lub symulować wynik już podjętej decyzji. Obecnie naukowcy z ANL prowadzą symulacje rozwoju potencjalnych epidemii wywołanych wirusem grypy i Ebola w Chicago.

 

Źródła: ScienceDaily oraz Computation Institute (University of Chicago)
Autor ilustracji: AmberAvalona
Źródło ilustracji: www.pixabay.com

 

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!