Aktualności

Ewolucja wskrzesza do życia ptaka na jednej z wysp

powiększ

21.05.2019

Chruścielowiec białogardły (łac. Dryolimnas cuvieri) z podgatunku aldabranus jest charakterystyczny dla atolu Aldabra w okolicach Seszeli. W całości wyginął, ale dzięki ewolucji odrodził się tam ponownie.

Po tym, jak ptak drugi raz pojawił się na wyspie, zamieszkuje go do dzisiaj. Niedawno odkryte skamieliny dokumentują mechanizm bardzo rzadkiej tzw. ewolucji iteracyjnej.

Chruścielowiec białogardły przedostał się drogą powietrzną z Madagaskaru na Aldabrę w regionie Seszeli i skolonizował ją około 136 - 240 tys. lat temu. Doskonały dostęp do pokarmu oraz brak naturalnych drapieżników sprawiły, że na drodze ewolucji Chruścielowiec żyjący na wyspie zupełnie stracił zdolność latania i utworzył nowy podgatunek aldabranus. Niestety wyspa została zalana przez katastrofalną powódź, która całkowicie uśmierciła wszystkie istnienia, w tym całą populację tych nielotów.

Mimo tragedii ptaki dalej tam żyją, jakim cudem? Naukowcy dotarli do skamieniałości, które udowadniają, że gdy poziom wód na atolu obniżył się, osobniki Dryolimnas cuvieri z Madagaskaru ponownie poleciały na Aldabrę, a ewolucja drugi raz utworzyła tam podgatunek aldabranus - tamtejsze Chruścielowce po raz kolejny stały się nielotami i skolonizowały wyspę od nowa.

Dzięki ewolucji iteracyjnej niemal identyczne gatunki ewoluują od tego samego przodka w różnych czasach, przez co charakterystyczny Dryolimnas cuvieri aldabranus mógł się odrodzić po całkowitym wymarciu.

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!