Aktualności

Energia elektryczna może poprawić pamięć krótkotrwałą

powiększ

11.04.2019

Nawet podczas zwykłego czytania słowa są "przetrzymywane w mózgu" przez kilka sekund, by ostatecznie można było je zrozumieć jako całość. W tym czasie neurony w seriach przekazują impulsy elektryczne. Wraz z wiekiem ten mechanizm zaczyna zawodzić, co załamuje pamięć krótkotrwałą. Nowe badania pokazują, że sztuczne pobudzenie elektryczne niektórych regionów mózgu tymczasowo odwraca negatywny upływ czasu.

Vincent Clark, neuronaukowiec z University of New Mexico w Albuquerque, który nie był zaangażowany w badania, mówi, że stanowią one mocny argument dla koncepcji, że fale mózgowe w określonych regionach mózgu mogą napędzać starzenie poznawcze. Dodaje też, że podejście do stymulacji mózgu w badaniu może skutkować nowym leczeniem deficytów pamięci roboczej związanych z wiekiem.

- To jasny dowód na to, jakie powiązania leżą u podstaw pamięci oraz mogą prowadzić do jej pogorszenia - mówi Cheryl Grady, neuronaukowiec poznawczy z Rotman Research Institute w Baycrest w Toronto, Kanada.

- Po raz pierwszy wykazano, że stymulacja przezczaszkowa przywraca pamięć operacyjną u osób starszych ? zaznacza Michael O'Sullivan, neurolog z University of Queensland w Brisbane w Australii.

Pamięć robocza to ?szkicownik umysłu?, który pozwala przechowywać informacje przez kilka sekund. Ta pamięć krótkotrwała ma kluczowe znaczenie dla wykonywania codziennych zadań, takich jak planowanie czy liczenie. Naukowcy uważają, że kiedy używamy tego typu pamięci, miliony neuronów w różnych obszarach mózgu komunikują się poprzez sprzężone wybuchy aktywności. Podczas testów mózgi osób badanych były stymulowane prądem. Po około 25 minutach stosowania energii elektrycznej uczestnicy byli średnio dokładniejsi w identyfikowaniu zmian w obrazach niż przed stymulacją. Poprawa trwała przez około godzinę. Te odkrycie może zostać wykorzystane w późniejszym czasie do leczenia dysfunkcji.

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!