Aktualności

Dwa białka są obiecujące w leczeniu otyłości

powiększ

24.08.2018

Właśnie klaruje się nowy cel terapii otyłości - enzym MP-2, z którym powiązane są dwa białka. Blokuje sygnalizację leptyny, która w normalnych powstrzymuje ludzi od spożywania zbyt dużej ilości posiłków. Odkrycie ma dużą szansę na udaną komercjalizację w późniejszym czasie.

Ciało ludzkie ma skomplikowane metody regulacji przechowywania tłuszczu i kontroli wagi. Czasami te mechanizmy nie działają poprawnie, szczególnie w kontekście diety o wysokiej zawartości tłuszczu, przez co przeciwdziałają próbom utraty wagi i ostatecznie doprowadzają do chorobliwej otyłości. Dwie grupy naukowców zidentyfikowały dwa białka, które odgrywają różne role w problemie otyłości. Oba mogą być obiecującymi celami dla leków najnowszej generacji.

Hormon zwany leptyną pomaga kontrolować uczucie głodu. Jest uwalniany z białej tkanki tłuszczowej i działa na receptory nerwowe w podwzgórzu mózgu, aby stymulować uczucie pełnego żołądka. U osób otyłych leptyna jest nadal obecna w dużych ilościach, ale nie sygnalizuje uczucia sytości. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, co kryje się za zmniejszoną wrażliwością na leptynę. Myszy karmione dietą wysokotłuszczową wytwarzały enzym zwany MMP-2, który wydaje się uszkadzać receptory leptyny na powierzchni komórek nerwowych podwzgórza. To sprawia, że leptyna nie jest w stanie związać się z tymi komórkami, a tym samym uniemożliwia odczucie sytości. Z czasem w całym procesie wyodrębniono dwa białka odgrywające kluczowe role w energetycznej homeostazie organizmu - MC3R oraz pokrewne MC4R. Te drugie już teraz jest celem leków przeciwko otyłości. Rhythm Pharma opracowuje antagonistę, by leczyć dziedziczną otyłość.

Źródło: fiercebiotech.com

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!