Aktualności

Czyżby ludzie posiadali 6. zmysł?

powiększ

28.03.2019

Biofizyk Joe Kirschvink i jego zespół wykorzystali nagrania mózgu do poszukiwania szóstego zmysłu u ludzi. Okazuje się, że podobnie jak inne zwierzęta, człowiek potrafi wyczuć pole magnetyczne Ziemi.

Opublikowane badanie dowodzi, że ludzie potrafią wyczuć pole magnetyczne Ziemi, choć to i tak nie wyjaśnia innych kwestii, które krążą wokół tego kontrowersyjnego problemu od dziesięcioleci. Jeśli mamy podświadomy zmysł magnetyczny, czy ma to wpływ na nasze zachowanie? I czy wynika to z żelaza znajdującego się w naszych mózgach, jak uważają autorzy badania?

Różne gatunki - bakterie, ślimaki, żaby, homary - zdają się wykrywać ziemskie pole magnetyczne, a niektóre zwierzęta, takie jak ptaki wędrowne, polegają na nim podczas nawigacji. Testowanie tego zjawiska u ludzi było trudne. Biofizyk Joe Kirschvink z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie wykorzystał elektroencefalografię (EEG). Jego zespół zarejestrował aktywność mózgu na podstawie elektrod umieszczonych na skórze głowy. Efekt pojawił się u mniej niż jednej trzeciej uczestników badania, co może wskazywać, że czynniki genetyczne lub doświadczenia z przeszłości wpływają na wrażliwość danej osoby na pole magnetyczne.

- To, co pokazuje badanie, jest bardzo ekscytujące i wydaje się wiarygodne - mówi Stuart Gilder, geofizyk z Ludwig Maximilian University w Monachium, Niemcy. - Jednak wyniki wymagają dalszych testów, takich jak pomiar w jaki sposób różne siły pola i prędkości obrotowe wpływają na aktywność mózgu - dodaje.

Źrodło: Sciencemag

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!