Aktualności

Co branży naukowej przyniesie 2018 rok (część II)?

powiększ

20.03.2018

Wiele czynników wpłynie na rozwój nauki w 2018 roku. Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii politycznych, kluczową rolę odegra również finalizacja trwających badań naukowych oraz penetracja kosmosu.

Finansowanie

Komisja Europejska dopracowuje następcę programu ?Horyzont 2020?, który dostarczył branży naukowej bagatela 77 mld EUR w latach 2014-2020. Nowy budżet UE na badania i rozwój stoi jednak pod znakiem zapytania z powodu Brexitu, który może spowodować dziurę budżetową w wysokości około 10-11 mld EUR.

Badania kliniczne

Rok 2018 może okazać się dużym krokiem naprzód w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych oraz schorzeń dziedzicznych. Leki oparte na RNA są zdolne do rozwiązania wielu problemów medycznych, choć do tej pory problem stanowiła toksyczność cząsteczek transportujących materiał genetyczny oraz pokonanie mechanizmów obronnych organizmu. Firma Alnylam Pharmaceuticals jest jednak na dobrej drodze do rozwoju terapii wykorzystującej RNA, ponieważ pomyślnie zakończyła testy dotyczące leczenia dziedzicznej amyloidozy.

Zdrowie publiczne

Bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy rewolucja dotknie proces leczenia pacjentów zarażonych wirusem HIV. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się ponad 30 nowych i skutecznych leków antyretrowirusowych, jednak tabletki działają tylko wtedy, gdy są zażywane. Oczekuje się, że w tym roku popularność zdobędą terapie dożylne, skuteczne nawet do 3 miesięcy od momentu jednorazowego zastosowania. Prawdopodobnie będą mogły zostać również wykorzystane jako profilaktyka przed HIV.

Kosmos

Decyzją prezydenta Trumpa, w najbliższym czasie planowany jest powrót amerykańskich astronautów na księżyc, zanim jego stanie się zatłoczony. Indie i Chiny planują bowiem umieścić na jego powierzchni lądowniki jeszcze w tym roku, a kolejnych pięć firm planuje wysłać na księżyc swoje łaziki.

Fizyka

Trwa pogoń za odkrywaniem nowych cząsteczek. Do przełomowych odkryć przyczynił się Wielki Zderzacz Hadronów ze Szwajcarii, ale dalej pozostawił wiele pytań bez odpowiedzi. Właśnie dlatego naukowcy chcą poddać go niewielkiej modernizacji i zaobserwować proces rozpadu cząsteczek, tzw. Mezonów B.

Farmacja

FDA zaczęła ograniczać dopuszczanie do obrotu terapii związanych z komórkami macierzystymi, ten trend prawdopodobnie utrzyma się w 2018 roku. Chodzi tutaj o praktycznie każdy rodzaj leczenia, czyli od stawu kolanowego po choroby neurologiczne.

Źródło: www.sciencemag.org

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!