Aktualności

Co branży naukowej przyniesie 2018 rok (część I)?

powiększ

28.02.2018

To pewne, że zmiany polityczne wyraźnie wpłyną na rozwój nauki w nadchodzącym roku. Składają się na to decyzje wielu krajów - zarówno na terenie Europy, jak i pozostałych części świata.

Analizując światowe trendy, już teraz można przewidzieć kierunek, którym przez najbliższe 12 miesięcy będzie zmierzała nauka. Wpłynie na nią wiele czynników. Administracja USA pod kierownictwem Donalda Trumpa zamierza kontynuować szerokie modyfikacje przepisów środowiskowych opartych na nauce. Ponadto nieznane są szczegóły finansowania badań oraz migracji naukowców po ogłoszeniu chęci opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, a Chiny aspirują do objęcia pozycji światowego lidera pod względem naukowym oraz gospodarczym. W takim razie na co przygotować się w nadchodzącym roku?

Zdrowie publiczne

Epidemie są trudne do przewidzenia, ale ostatnie lata przyniosły odrodzenie wielu chorób, z którymi Świat walczył w przeszłości. W 2018 roku pod tym względem prawdopodobnie zmieni się niewiele. Globalne konflikty, załamanie warunków sanitarnych oraz zaniedbywanie szczepień wpłyną na wzrost zachorowalności (w szczególności na żółtą febrę, błonnicę, cholerę).

Astronomia

W kwietniu ubiegłego roku zespół naukowców wykonał zdjęcie supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Najbliższy czas pochłoną pracę nad obróbką uzyskanej fotografii, która po przetworzeniu i skorelowaniu danych uwidoczni wyraźną sylwetkę czarnej dziury z materią wirującą dookoła lub jej rozmyty obraz.

Pochodzenie człowieka

2018 roku może rzucić nowe światło na pochodzenie rasy ludzkiej. Źródłem pradawnego DNA człowieka są głównie kości, jednak ostatnio naukowcom udało się pozyskać materiał genetyczny również z osadów jaskiniowych. To odkrycie ma szansę umożliwić rozkwit badań dotyczących ewolucji oraz różnorodności naszego gatunku.

Informatyka

Fizycy wkrótce zrealizują bardzo ważny kamień milowy dotyczący budowy komputera kwantowego, który zamiast pojedynczymi bitami, będzie wykorzystywał interferencję fal kwantowych w celu wykonywania zaawansowanych obliczeń. Niestety, choć rok 2018 może okazać się pod tym względem przełomowy, komputer kwantowy do powszechnego użytku wejdzie prawdopodobnie za wiele lat, by przez ten czas dopracować jego moc obliczeniową i niezawodność.

Biomedycyna

Instytuty zdrowia na terenie USA uruchomią wyjątkowo ambitny projekt. W długoterminowych badaniach weźmie udział bagatela 1 mln Amerykanów, dzięki którym możliwe będzie zweryfikowanie zależności pomiędzy genami, stylem i środowiskiem życia oraz zdrowiem. Projekt zajmie 10 lat i pochłonie 4 mld USD.

Biotechnologia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję w sprawie regulacji upraw modyfikowanych za pomocą CRISPR oraz pokrewnych metod edycji genów. Metoda CRIPR, w odróżnieniu od typowego GMO, nie wprowadza do komórki obecnego materiału genetycznego pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego, stąd omija niektóre przepisy i wymaga odrębnych regulacji.

Polityka

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię narodziła mnóstwo pytań bez odpowiedzi, szczególnie dla całego sektora naukowego. Negocjacje z Brukselą w 2018 roku będą kluczowe i uregulują kwestę handlu, imigracji oraz uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programach finansowania badań. Na dziś dzień wiadomo, że naukowcy, którzy wyjechali na Wyspy, będą mogli pozostać tam bez problemu również po Bexicie. Ponadto Królestwo pozostanie w programie badawczym Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Źródło: www.sciencemag.org

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!