Aktualności

Chiny zmodyfikują zwierzęta dla mięsa, terapii oraz organów

powiększ

02.08.2019

Chiny posiadają obecnie co najmniej cztery grupy badawcze CRISPR, które zajmują się edycją genów w dużych koloniach małp. Dzięki połączeniu cierpliwości, pomysłowości i ogromnych zasobów zwierzęcych, wykorzystują metodę CRISPR, aby stworzyć zadziwiającą gamę małp poddanych edycji genomu, które posłużą do badania m.in. chorób ludzkich.

- Najbardziej zaskakującą częścią nauki wywodzącej się z Chin jest jej brutalność - mówi biolog reprodukcyjny Jon Hennebold z Oregon National Primate Research Center w Hillsboro. - Poziom wykorzystania zwierząt, które muszą brać udział w tych eksperymentach, jest naprawdę zdumiewający - dodaje.

W praktyce w badaniach biorą udział nie tylko małpy. Chińscy naukowcy sporządzili długą listę pierwszych eksperymentów CRISPR u psów, myszy, szczurów, świń i królików. Badania te obiecują mięso o wyższej jakości, zwierzęta odporne na choroby oraz nowe metody leczenia i hodowli narządów do transplantacji u człowieka.

- Jak dotąd wiele przeprowadzonych eksperymentów umarło w fazie koncepcji. Dla przykładu, pomimo mnogości małp zmienionych metodą CRISPR, chińskie zespoły opublikowały bardzo mało badań odnośnie tego, co te mutacje oznaczają pod kątem wykorzystania choćby w medycynie - tłumaczy Hennebold.

Mimo tego Chiny to kraj i kultura, która naprawdę ceni naukę oraz technologię. Ich rząd włożył w te sektory bardzo poważne pieniądze. Chiny mają krytyczny niedobór narządów - 300 000 potrzebujących wobec 10 000 dostępnych narządów. Niedobór został zaostrzony przez decyzję rządu z 2015 r. o zaprzestaniu pozyskiwania organów od straconych w wyniku kary śmierci przestępców. Jak sami twierdzą - Chiny mają potencjał, aby stać się światowej sławy centrum świńskich organów, z myślą o zminimalizowaniu lub nawet wyeliminowaniu obecnego niedoboru narządów do transplantacji.

Mimo kontrowersji, międzynarodowe zespoły naukowe przyłączają się do wysiłku, rozpoczynając kilka komercyjnych przedsięwzięć w Chinach. Jedną z takich firm jest Qihan Biotech z Guangzhou, która współpracuje z eGenesis z Cambridge.

 Źrodło: sciencemag.org

ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!