Aktualności

Białe diody LED na bazie białek

powiększ

Konwencjonalne diody LED (Image courtesy of Danilo Rizzuti at FreeDigitalPhotos.net)

18.01.2016

Naukowcy z Niemiec i Hiszpanii opracowali sposób otrzymywania biologicznych diod LED (BioLED) na bazie białek luminescencyjnych umieszczanych w gumowej matrycy. Urządzenie emituje białe światło za pomocą diody wzbudzającej oraz kombinacji warstw "gumek" zawierających białka. Uzyskany efekt jest podobny do standardowo stosowanych diod nieorganicznych, jednak, jak twierdzą naukowcy, BioLEDy będą tańsze.

Coraz bardziej popularne diody LED wciąż uznawane są za oświetlenie przyszłości. Ze względu na wysoką wydajność i stabilność uzyskały szeroką akceptację wszelkiego rodzaju agend w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Jednak obecnie używana konstrukcja ma jedną zdecydowaną wadę - do ich wyprodukowania stosowane są deficytowe materiały, takie jak cer czy iterb, co jest powodem ich wciąż wysokiej ceny oraz obaw o wyczerpanie surowców. Co więcej, w widmie emitowanym przez standardowe (białe) diody LED brakuje czerwieni, co w dłuższej perspektywie może negatywnie wpływać na użytkowników, w szczególności na ich psychiczne samopoczucie.

Powyższe problemy mogą być rozwiązane dzięki nowemu wynalazkowi. Jego twórcy, wzorując się na naturalnych biomolekułach, wprowadzili białka luminescencyjne do matrycy polimerowej i otrzymali "świecące gumki". Konstrukcja BioLEDów jest podobna do nieorganicznych, z tą różnicą, iż na niebieską lub ultrafioletową diodę zamiast luminoforu nakłada się odpowiednią kombinację gumek. I tak w przypadku niebieskiej diody wzbudzającej stosuje się gumkę zieloną i czerwoną, a w przypadku ultrafioletowej - niebieską, zieloną i czerwoną. Po zmieszaniu uzyskanych kolorów BioLED świeci na biało, zachowując przy tym wydajność i stabilność (białka nie tracą swoich właściwości nawet w trakcie wielomiesięcznego przechowywania w warunkach o zmiennej wilgotności, temperatury i oświetlenia) standardowej diody LED. Zamieniając luminofor na zaproponowany przez naukowców materiał można uzyskać znacznie tańsze i, co również istotne, biodegradowalne białe diody.

W chwili obecnej naukowcy pracują nad optymalizacją nowego materiału pod względem stabilności i wydłużenia czasu pracy. Ich celem jest uzyskanie BioLEDów łatwych do wyprodukowania na skalę przemysłową.

Źródło: Plataforma SINC
Praca źródłowa: Advanced Materials; DOI: 10.1002/adma.201502349
Autor ilustracji: Danilo Rizzuti
Źródło ilustracji: FreeDigitalPhotos.net
 
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Czekamy na kontakt z Państwa strony.

Firma

Tel.: +48 71 725 34 10
e-mail: office@startitfund.pl

Adres siedziby
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław

© 2019 - Grupa Kapitałowa Startit Fund | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na warunki Polityki prywatności i Plików cookies spółki Startit Fund Sp. z o.o.
Dołącz do nas!